Tak jsem to zažila taky. Rautíček při příležitosti odchodu šéfa do důchodu (beztak se ještě vrátí do práce, ale o tom jindy), kde se debužírovalo jak na Titaniku, a uprostřed všeho byla, ano, konečně jsem si sáhla, čokoládová fontána. Vrchol zhůvěřilosti někde na úrovni "kostky ve skluzu" z jedné TV reklamy, který jsem doposud viděla taky jen v televizi. Jaké to teda je a co to chce?
Čokoládová fontána je název pro takové čokoládové fondue, kde horká rozpuštěná čokoláda koluje v přístroji z dolní misky do horní a potom přepadává v kaskádách zpátky. Jedna z věcí, co mě vždycky zajímaly, se týkala toho, jak se rozehřátá čokoláda dostává ze spodní misky na horní. Čekala jsem nějaké čerpadlo, ale moc mi to nesedělo - přece jen je čokoláda dost hustá a to čerpadlo by muselo mít výkon. Proto mě zaujala následující fotka, která ukazuje vnitřnosti čokoládové fontány, respektive jejího čokoládovodu :-)
Je evidentní, že se roztopená čokoláda do horní misky dostává šnekovým dopravníkem. Jak prosté, milý Watsone...
Jakou čokoládu do fontány dát?
Je překvapivé, jak malý je výběr. Respektive - většina čokolád, co běžně jíme a chutnají nám, se do fontány nehodí. Proč? Rozdíl je v jejich složení vzhledem k možnosti rozehřátí a jejich tekutosti.
Aniž by tomu člověk věnoval větší pozornost, řada čokolád se dělá z odtučněného kakaového prášku a aby tabulka držela pohromadě, je do hmoty přidán rostlinný tuk. Po chuti to někdy nepoznáte (u kvalitnějších čokolád), někdy to poznáte a to je pak tragédie. Každopádně - čokoláda bez obsahu pravého čokoládového másla se nerozpustí tak dobře, aby pěkně hedvábně tekla.
Aby bylo dosaženo rychlého a homogenního rozpuštění, je nejlepší použít některou ze surovin, které jsou pro čokoládové fontány přímo určené. Tuto základní surovinu ale můžeme i vylepšit, jak se třeba povedlo nám na večírku. Jak zábava gradovala, dali jsme do cirkulující čokolády pár kapek kvalitního koňaku, jen na provonění. A výsledek byl famózní.
Čokoláda s dostatečně vysokým obsahem přírodního kakaového másla, belgická, se dá koupit ve specializovaných prodejnách. Je připravená v malých pecičkách, aby se snáz rozpustila a dala míchat.
Jak čokoládu do fontány ředit?
V řadě případů zjistíme, že čokoláda neteče z kaskád dost homogenně a je potřeba ji mírně zředit. Jak a čím si přečteme na sto padesáti místech, ale většina bude špatně. Doporučují mléko (nedělejte to), smetanu (lepší, ale i tak to nedělejte), olej (cože?!) a další kakaové máslo. Ano. Jedině kakaové máslo je surovina čokoládě vlastní a s původním materiálem se spojí bez hrudkování. Nevýhoda smetany nebo mléka, které se samozřejmě také dají použít, je v tom, že když necháte čokoládu ve fontáně vystydnout, neztuhne homogenní, ale mléko se z ní bude mít snahu vypotit a zkysnout.
Na co si dát pozor?
Čokoládová fontána je zdroj zábavy a potěšení. Namáčet do kaskádující dobroty můžeme ovoce, kousky fondánu, kdo zvládne kombinace chutí, může vyzkoušet i tvrdý sýr. Proč ne. Ale mluví se také o sušenkách a tam bych už dávala pozor. Drobečky ze sušenek mohou ucpat cestu ke šnekovému dopravníku a máte po legraci.
Dalšími věcmi, na co si dávat pozor, jsou děti, opilí kolegové, vtipálci (dát do čokolády víc koňaku nebo dokonce čili), ale třeba i na to, jestli je čokoládová fontána pro domácí, nebo pro profesionální použití. Rozdíl je například i v tom, že domácí není dělaná na nepřetržitý provoz třeba 6 hodin v kuse a vypne se z důvodu přehřátí.
U profi čokoládové fontány máte určité záruky, že vydrží cirkulovat celý večer bez přehřátí, a že vypadá opravdu... profesionálně.
Žádné komentáře:
Okomentovat